KTO?

 

Ja, Martyna. Z wykształcenia psycholog, z zamiłowania fotograf. Nowosądeczanka, od paru lat oswajająca Warszawę. Partnerka fajnego faceta – Marcina i psia-mama Wooli. Zdecydowanie zmniejszająca dystans, niż go tworząca. Miła, otwarta i uśmiechnięta. Lubiąca Nowy Jork, włoską kuchnię i motocykle. Wielbicielka sklepów papierniczych. Minimalistka. Oprócz ludzi, zwierząt i aparatu, do życia wystarczają mi Kindle, Netflix i Spotify.

Fotografuję, bo wierzę, że każdy moment jest wart zapamiętania. To, jacy dzisiaj jesteśmy i kto jest przy nas – jest warte zapamiętania. I wierzę, że nie musimy spełniać żadnych warunków – chudnąć, zmieniać się w jakikolwiek sposób, żeby być „gotowymi do sesji”.

portret Martyna Kronenberger fotograf


CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

FOTOGRAFIA ŚLUBNA

Od jak dawna zajmujesz się fotografią?

W 2012 roku postanowiłam wziąć się za fotografię na poważnie i zaczęłam się jej intensywnie uczyć. W 2013 roku wykonałam swój pierwszy reportaż ślubny. Od tego czasu fotografuję nieprzerwanie i cały czas się uczę i rozwijam.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

Na każdym ślubie towarzyszą mi dwa pełnoklatkowe aparaty marki Canon – 6D oraz 5D mk III, nie ma więc obaw, że nagle w trakcie reportażu zostanę bez sprzętu. Do tego dochodzą jasne obiektywy stałoogniskowe (35 mm oraz 85 mm) oraz dwie lampy reporterskie.

Czy posiadasz uprawnienia do fotografowania w kościołach?

Oczywiście, odbyłam kurs fotografowania i filmowania w czasie liturgii. Odpowiednią legitymację mam zawsze przy sobie.

Chcemy żeby fotografował nas duet fotografów. Czy korzystając z Twoich usług jest to możliwe?

Jak najbardziej! Zazwyczaj pracuję solo, ale jeżeli zależy Państwu na drugim fotografie – mogę to zorganizować. Współpracuję z kilkoma świetnymi fotografami, z którymi czasem łączę siły. W celu poznania szczegółów oraz zobaczenia portfolio moich co-fotografów bardzo proszę o kontakt mailowy.

W jaki sposób odbywa się rezerwacja terminu?

Po wstępnym kontakcie, datę ślubu wpisuję do kalendarza ołówkiem na 2 tygodnie. To oznacza, że termin jest dla Państwa zarezerwowany na czas podejmowania decyzji. Jeśli w ciągu tych 2 tygodni, nie odezwą się Państwo – termin przepada. Jeśli natomiast zdecydują się Państwo na moje usługi, podsyłam mailem umowę do wglądu i albo umawiamy się na podpisanie jej “na żywo”, albo całość finalizujemy pocztą. Ostatnim krokiem jest wpłata zadatku, w wysokości 10% pełnej kwoty – przelewem na konto, dzięki czemu mają Państwo potwierdzenie swojej wpłaty, które na pewno się nie zgubi.

W jakiej formie otrzymamy swoje zdjęcia?

W pierwszej kolejności wszystkie zdjęcia, pomniejszone, trafią do galerii na mojej stronie internetowej. Galeria ta będzie chroniona hasłem – to do Państwa będzie należeć decyzja, komu je udostępnicie. Następnie wszystkie zdjęcia, w pełnej rozdzielczości, otrzymają Państwo na pendrivie w ozdobnym pudełku.

Ile będziemy czekać na nasze zdjęcia?

W umowie znajduje się zapis 60 dni roboczych, ale spokojnie – jest to tylko zapis dla mojego bezpieczeństwa, gdyby w międzyczasie coś mi się przytrafiło lub rozchorowałabym się. W praktyce czas oczekiwania wynosi około 4-6 tygodni (w zależności od ilości zleceń w danym miesiącu).

Czy możemy nie zgodzić się na wykorzystanie naszych zdjęć w celach marketingowych?

Oczywiście! Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na Państwa zgodzie, bo zdjęcia są podstawą mojego portfolio i reklamy. Dlatego za każdym razem, kiedy Para Młoda podpisuje zgodę na publikację zdjęć jestem niesamowicie wdzięczna. Niemniej – mają Państwo pełne prawo, by odmówić. Właśnie po to, jeszcze przed spotkaniem, podsyłam Państwu umowę do wglądu – by był czas na ewentualne uwagi i poprawki. Wówczas na spotkaniu (albo w przesyłce pocztowej) znajdą Państwo umowę gotową do podpisania.

Czy zdjęcia poddawane są obróbce? Jakiej? I ile z nich?

Wszytkie zdjęcia, które otrzymają Państwo ode mnie (500-600 sztuk z reportażu ślubnego i 50-100 z pleneru), będą po obróbce. Głównie jest to obróbka kolorystyczna – poprawa kontrastu, balansu bieli, nasycenia kolorów. Zależy mi na tym, aby zdjęcia (i Państwo na nich) wyglądali pięknie, ale naturalnie. Fotografie z pleneru są dodatkowo poddawane retuszowi – jeżeli jest taka potrzeba.

Ile zdjęć będzie kolorowych, a ile czarno-białych? Czy mamy na to wpływ?

Decyzję, które zdjęcia będą kolorowe, a które czarno-białe, podejmuję sama – proszę o Państwa zaufanie. Większość będzie w kolorze, jednak niektóre ujęcia aż “proszą się” o ściągnięcie barwy, co pozwoli wydobyć najważniejszy element, podkreślić emocje lub nadać klimat zdjęciu.

Kiedy płacimy resztę kwoty za usługę?

Resztę kwoty, czyli 90%, płacą Państwo po obejrzeniu materiału w galerii online. Po zaksięgowaniu przelewu, przekazuję Państwu pen drive’a.

Czy możemy dostać cały materiał z naszego ślubu, nawet nieobrobiony?

Niestety nie. Wybrane zdjęcia to najlepsze ujęcia, które najlepiej opowiadają historię tego dnia. Poza tym nie jestem fotografem, który sztywno trzyma się podanej w ofercie orientacyjnej ilości zdjęć. Jeżeli uznam, że zamiast 500-600 wyszło super 800 ujęć, to na pewno je Państwu oddam, obrobione tak, jak pozostałe. Więc spokojnie – nie pozbawię Państwa kapitalnych ujęć tylko przez limit w ofercie. Proszę jednak o zrozumienie – oddanie surowego materiału oznacza dla mnie brak kontroli nad tym, co dalej się z nim stanie, jak zostanie obrobiony itp. A ponieważ zdjęcia wykonane przeze mnie są moją wizytówką, bardzo zależy mi na tym, żeby wszystkie przekazane i publikowane były najwyższej jakości.

Marzy się nam plener zagraniczny. Czy jest taka opcja? Jak to wygląda od strony technicznej i ile to może kosztować?

Oczywiście taka opcja jest możliwa – zarówno tylko ze mną, jak i z drugim fotografem. Plener taki jest dla mnie świetną okazją do rozbudowania swojego portfolio, dlatego nie pobieram za ten czas pracy dodatkowych opłat. Po Państwa stronie leżą więc tylko koszty mojego przelotu, zakwaterowania i wyżywienia. Zwykle na plener potrzebny jest jeden dzień, tak więc mój pobyt może być krótki i treściwy;) Mieszkam w Warszawie, więc dostanie się na lotnisko nie stanowi żadnego problemu. Opcję tę polecam zwłaszcza parom na codzień mieszkającym za granicą – wówczas koszty zakwaterowania odpadają, a także jeśli wybierają się Państwo w podróż poślubną do ładnego miejsca.

SESJE RODZINNE

Z jakim wyprzedzeniem należy się umawiać na sesję brzuszkową?

Im wcześniej, tym lepiej! Wiedząc na kiedy planowany jest termin porodu, warto napisać do mnie, żebym miała taką planowaną sesję na uwadze.

Kiedy najlepiej jest zrobić sesję ciążową?

Wszystko zależy od samopoczucia przyszłej mamy. Warto poczekać, aż brzuszek będzie dobrze widoczny, ale też lepiej nie zostawiać takiej sesji na ostatnią chwilę – zwłaszcza, że samopoczucie pod koniec ciąży może się pogorszyć.

Czy wykonujesz reportaże z porodów?

Jest to rodzaj reportażu, którego jeszcze nie udało mi się wykonać, ale jestem jak najbardziej otwarta na nowe wyzwania! Taka opcja jest jednak tylko możliwa na terenie Warszawy.

Czy wykonujesz sesje noworodkowe? Kiedy najlepiej jest zrobić taką sesję?

Jeżeli chodzi o sesje noworodkowe, to wykonuję tylko sesje lifestyle’owe – w domu maluszka, podczas codziennych czynności, zabaw, itp. Nie wykonuję sesji pozowanych z użyciem koszyczków, owijek i wymyślnych póz. Każdą sesję noworodkową należy wykonać do 14 dnia życia!

Czy wykonujesz sesje rodzinne wielopokoleniowe?

Oczywiście! Taka sesja to wspaniała pamiątka! Sesja taka nie jest uwzględniona w moim cenniku, ponieważ jej cena zależy od kilku czynników, przede wszystkim od ilości osób, biorących udział w sesji. Dlatego w celu wyceny takiej sesji bardzo proszę o kontakt mailowy.

Jak przygotować siebie i rodzinę do sesji fotograficznej?

W sesji zdjęciowej najważniejsze elementy to miejsce, światło i wygląd osób pozujących. O dobór pierwszych dwóch dbam ja, ale po stronie moich klientów leży stylizacja. Najważniejsze rady jakie w tym zakresie daję moim klientom to:
– postarajcie się ubrać spójnie – wybierzcie sobie jakiś styl i kolorystykę i w miarę trzymajcie się w jej ramach. Jeśli jedna osoba będzie mieć elegancką koktajlową sukienkę, a druga będzie ubrana na sportowo, to nie będzie to dobrze wyglądało;
– kolory, które dobrze wyglądają na zdjęciach to wszelkie beże, brązy, czerwienie, kolor musztardowy, ewentualnie trochę ciemnej zieleni lub całkiem z drugiego bieguna – jeans, niebieskości, szarości, złamana biel i czernie;
– na zdjęciach najlepiej wyglądają ubrania całkiem gładkie (bez nadruków, napisów, namalowanych twarzy, itp.), ewentualnie te w spójny wzór – np. krata albo deseń kwiatowy. Pięknie wyglądają też wszelkie koronki, zwiewne sukienki i spódnice oraz koszule z podwiniętymi rękawami. Radzę wystrzegać się błyszczących materiałów;
– warto w dniu sesji zadbać o mocniejszy makijaż niż na co dzień – w świetle oraz podczas obróbki każdy makijaż staje się mniej widoczny, jeśli więc od początku będzie bardzo lekki, na zdjęciach całkowicie zniknie;
– warto też postawić na ubranie, w którym czujecie się Państwo wygodnie, swobodnie i ładnie – zadowolenie z własnego wyglądu będzie widoczne na zdjęciach (po uśmiechu, w oczach) – podobnie jak niezadowolenie!

SESJE PORTRETOWE

Za plener ślubny, sesję rodzinną i sesję portretową jest taka sama cena, ale w przypadku portretu zamiast 30-50 zdjęć w cenie jest tylko jedno. Dlaczego?

Plenery i sesje rodzinne to sesje bardziej lifestyle’owe, a więc w skład końcowego materiału wchodzą również ujęcia detali, gestów, zbliżeń na dłonie i tym podobne. Ponadto zdjęcia rodzinne i lifestyle’owe poddane są tylko autorskiej obróbce kolorystycznej, podczas gdy portrety są ponadto poddawane dokładnemu, starannemu i czasochłonnemu retuszowi. Z tego względu cena za portret jest ostatecznie wyższa.

Ile ujęć zobaczę po sesji portretowej?

Jeśli sesja nie zostanie przedłużona o dodatkowy czas i dodatkowe stylizacje, po sesji portretowej zostanie przygotowanych 20 ujęć – w pełni obrobionych i wyretuszowanych. Klient/ka może wybrać spośród nich tylko jedno ujęcie, które jest wliczone w cenę lub więcej (nawet wszystkie dwadzieścia), za dodatkową opłatą.

W jakiej formie przekazywane są zdjęcia?

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości przekazywane są w formie cyfrowej – kurierem online, ewentualnie na płycie CD.

Czy gotowe zdjęcia będą w kolorze czy czarno-białe?

Zazwyczaj przygotowuję około 10-15 ujęć w kolorze i 5-10 w czarno-bieli, jednak klient/ka może zażyczyć sobie, by wybrane zdjęcie przekonwertować (z koloru na czerń i biel lub odwrotnie). Za zmianę kolorystyki wybranych ujęć nie naliczam dodatkowych opłat.

Czy wykonujesz sesje studyjne kilku osób? Jeśli tak, jaka jest cena takiej sesji?

Oczywiście! Uważam, że sesja studyjna rodzeństwa, rodziców z dzieckiem czy przyjaciół to świetna pamiątka! W przypadku takiej sesji bardzo proszę o kontakt. Wyceny będę mogła dokonać dopiero kiedy poznam więcej szczegółów – ilość osób, oczekiwaną ilość zdjęć itp.

Jak przygotować się do sesji fotograficznej?

Najważniejsze rady jakie daję moim klientom to:
– kolory, które dobrze wyglądają na zdjęciach to wszelkie beże, brązy, czerwienie, kolor musztardowy, ewentualnie trochę ciemnej zieleni lub całkiem z drugiego bieguna – jeans, niebieskości, szarości, złamana biel i czernie;
– na zdjęciach najlepiej wyglądają ubrania całkiem gładkie (bez nadruków, napisów, namalowanych twarzy, itp.), ewentualnie te w spójny wzór – np. krata albo deseń kwiatowy. Pięknie wyglądają też wszelkie koronki, zwiewne sukienki i spódnice oraz koszule z podwiniętymi rękawami. Radzę wystrzegać się błyszczących materiałów;
– warto w dniu sesji zadbać o mocniejszy makijaż niż na co dzień – w świetle oraz podczas obróbki każdy makijaż staje się mniej widoczny, jeśli więc od początku będzie bardzo lekki, na zdjęciach całkowicie zniknie;
– warto też zadbać o fryzurę, manicure, regulację brwi itp. – nie dość, że zdjęcia wyjdą ładniej, to samopoczucie podczas sesji będzie na pewno lepsze. Muszę w tym miejscu dodać, że o ile starannie retuszuję cerę i wszelkie jej niedoskonałości, to jednak nie retuszuję takich elementów jak niedomalowany paznokieć czy odrost na włosach.


OPINIE KLIENTÓW

  • Sesja brzuszkowa wykonana nie tylko profesjonalnie i z najwyższą dbałością, ale również w przyjemniej luźnej atmosferze. Martyna jest super pomocna dla osób zupełnie nie mających pojęcia o pozowaniu. Efekt jej pracy to 200% satysfakcji. Wszystkim serdecznie polecam, a Martynie dziękuje za cudowne zdjęcia!!!
    GOSIA
    GOSIA
  • Martyna robiła nam sesję narzeczeńską - nie możemy się nachwalić! Świetne pomysły i realizacja, super jakość zdjeć i kadry, bardzo kompleksowe podejście do tematu. Do tego sama Martyna jest super osobą - serdeczną, ciepłą, którą aż chce się otaczać w ważnych dniach. Polecamy z całego serca!
    ALICJA
    ALICJA